کد مطلب: 60768 تعداد بازدید: ۷۱

روایتگری ایثار

دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۵:۳۱
جلسه شعرخوانی و روایتگری جنگ، به مناسبت آزادسازی خرمشهر، در موسسه آموزش عالی زینبیه، برگزار شد.

به همت معاونت فرهنگی موسسه آموزش عالی زینبیه ،به مناسبت سوم خرداد و سالروز آزاد سازی خرمشهر جلسه پرسش و پاسخ و روایتگری جنگ  با حضور سردار عباس عبادی به همراه شعرخوانی آقای نصرآبادی در موسسه آموزش عالی زینبیه ، برگزار شد.

این جلسه پس ازنام و یاد خدا،  با ابیات سروده شده توسط آقای نصرآبادی  و ترسیم فضای جبهه و جنگ آغاز گردید.(متن اشعار سرورده شده)

سپس سردار حاج عباس عبادی سخنان خود را متناسب با مخاطبان و خواهران طلبه در خصوص تربیت فرزند صالح آغاز نمودند. فرزندانی که بتوانند در شرایط سخت، قدرت انتخاب راه شهادت و ایثار را داشته باشند.

پس از آن ایشان درپاسخ به سوال  پیرامون  عملیات بیت المقدس بیان کردند: عملیات خرمشهر با نام بیت المقدس دهم اردیبهشت آغازشد  و تا سوم خرداد و پیروزی کامل به طول انجامید. ایشان اظهار داشت که یکی از ویژگی ها و امتیازات عملیات بیت المقدس این بود که در شب اتفاق افتاد. در این عملیات  گرچه دشمن در خاک ایران مقرهای خود را برقرار کرده بود ولی خیلی برایشان نتیجه بخش نبود ایشان خاطر نشان کرد موفقیت و پیروزی در این عملیات مرهون تلاش ها و از خود گذشتگی های گردان های مختلف  واعضای شناسایی و  تخریب چی ها است.

در ادامه  از ماهیت تخریبچی  ها  سوال شد که سردار در پاسخ بیان کرد: تخریب به معنای خراب کردن موانع و بازسازی آن است و تخریبچی وظیفه اش بازکردن معابر رزمندگان بود. ابتدا یک تیم شناسایی به منطقه می رفتند و بعد اعضای تخریب.  ایشان تاکید کردند که تخریبچی ها باید دارای ویژگی های شخصیتی و روحی و معنوی خاصی باشند تا بتوانند در اغلب موارد بدون هیچگونه علم و آگاهی قبلی بلکه با عقل و تدبر ومعنویت خاص خود، مسیرهای مین گذاری  را  پاکسازی و بازکنند.

ایشان در ادامه  باتوجه به قرین شدن  ماه مبارک رمضان در مورد وضعیت تخریبچی ها در ماه مبارک رمضان و معنویت و اعمال عبادی آن ها صحبت نمودند. ایشان  گفتند که معمولاً افراد تخریب، گاهی از فرمانده اجازه می گرفتند و در صورت امکان قصد کرده و مدتی را در محل مورد نظر می ماندند. همچنین به سختی و گرمای طاقت فرسای  تابستان و ماه مبارک رمضان اشاره نموده و تاکید کردن یکی از مسائل مهمی که در اعضای تخریب بود نماز اول وقت و با وضو بودن آن ها بود .

 ایشان به ذکر خاطراتی از شهدای تخریبچی دفاع مقدس پرداخته  و سپس  به تخریب چی های جبهه‌ی سوریه  و روحیه خاص آن ها اشاره نمودند  و خاطراتی  را ذکر نمودند.

سردار عباسی خاطر نشان کردند که البته این مردان بزرگ  مادرانی بزرگوار داشتند  که با این روحیه و اعتقادات  چنین  فرزندانی را تربیت کرده و سرانجام  با دعای آن ها در این راه به شهادت نایل شدند.

 در انتهای برنامه مجری محترم از متن خاطرات بیان شده از طلبه ها سوال نمودند و جایزه ای به ایشان داده شد و سپس جلسه با ذکر سلامی به امام شهدا و اباعبدالله الحسین علیه السلام به پایان رسید.

 

 

    2