کد مطلب: 138359 تعداد بازدید: ۲۱

برگزاری پنجمین نشست معرفی کتاب « امدادهای غیبی در زندگی بشر»

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۲ ساعت ۱۱:۲۸:۵۶
معاونت پژوهش مدرسه علمیه تخصصی زینبیه از برگزاری پنجمین نشست معرفی کتاب « امدادهای غیبی در زندگی بشر» تالیف شهید مطهری ، مورخ27/8/1402 با حضور خانم قربانی استاد حوزه علمیه خبر داد.

 

خانم قربانی  در معرفی این کتاب گفت: این کتاب مشتمل بر چهار گفتار و یک مقاله است. عناوین گفتارها به ترتیب عبارتند از: خورشید دین هرگز غروب نمی‌کند، امدادهای غیبی در زندگی بشر، مدیریت و رهبری در اسلام، رشد اسلامی. عنوان مقاله پایان کتاب «در پیرامون محلّل» است که در انتقاد از فیلم «محلّل» (نمایش داده شده در سال 1350 شمسی) به نگارش درآمده است. بخش اعظم این کتاب به معناى غیب و انواع مددهاى غیبى اختصاص یافته و تفاوت تفکر الهى با تفکر مادى در این باب توضیح داده شده است. موضوع آینده جهان و نگاه خوش‌بینانه اسلام به آینده بشریت که در تقابل با دیدگاه بدبینانه مادى است، نیز در این بخش از کتاب مورد توجه و بررسى استاد شهید مطهرى قرار گرفته که مقدمه‌اى براى موضوع فلسفه مهدویت به شمار مى‌آید.

 استاد حوزه علمیه زینبیه تاکید کرد: این اثر می کوشد با نگاهی کلی به آیات مربوط به امدادهای غیبی، آنها را در ساختاری منظم ارائه دهد، در بخشی از این کتاب آمده است: «امدادهای غیبی خداوند، تأثیر شگرفی در زندگی انسان ها دارد. در قرآن کریم و روایات معصومین(ع) این موضوع به تأکید مطرح شده، به گونه ای که دیگر نمی توان گفت امدادهای غیبی در زندگی انسان ها یک استثناست و تنها در موارد نادری نمایان می شود، بلکه یکی از سنت های الهی است که مؤمن می تواند در سختی های زندگی به آن دل ببندد و امید نجات داشته باشد.» بنابر مطالب این کتاب، آیات متعددی در قرآن به امدادهای غیبی الهی اشاره دارد مانند «فرستادن سپاه نامرئی»، «یاری با فرشتگان»، «ایجاد آرامش در قلب های مؤمنان»، «ایجاد ترس در دل های دشمنان»، «فرستادن لشکر پرندگان» و «برهم زدن نقشه های دشمنان».

در خاتمه بیان کرد: مقام معظم رهبری بسیار تاکید می کنند که کتابهای شهید مطهری خوانده شود زیرا کسی که می خواهد تبلیغ دین انجام دهد یا پاسخگویی به شبهات را داشته باشد کتاب های شهید مطهری را مطالعه کنند.

 

 

 

    2