کد مطلب: 25585 تعداد بازدید: ۹۵

ویژه نامه ماه ربیع الاول

شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷
در این مقاله تقویم ماه ربیع الاول و اعمال این ماه بیان شده است.

 تقویم ماه ربیع الاول

شب اوّل:

این شب به نام «لیله المبیت» مزیّن است، در این شب یک حادثه مهمّ تاریخى واقع شد و آن این که در سال سیزدهم بعثت، رسول خدا صلى الله علیه وآله از مکّه به قصد هجرت به سوى مدینه، از شهر خارج شد و در «غار ثور» پنهان گردید و امیر مؤمنان على علیه السلام براى اغفال دشمنان، فداکارانه در بستر رسول خدا صلى الله علیه وآله خوابید و مشرکان قریش که خانه رسول خدا صلى الله علیه وآله را محاصره کرده بودند، به گمان آن که رسول خدا صلى الله علیه وآله در بسترش آرمیده است، تا صبح منتظر ماندند و چون صبحگاهان با شمشیرهاى برهنه به منزل آن حضرت هجوم بردند تا رسول اللّه صلى الله علیه وآله را بکشند، على علیه السلام را دیدند که از آن بستر برخاست! بدین سان، رسول خدا صلى الله علیه وآله در فرصتى مناسب خود را از چنگال مشرکان قریش نجات داد و على علیه السلام نیز با این فداکارى، عشق و علاقه و برادرى خود را نسبت به رسول خدا صلى الله علیه وآله نشان داد; این در حالى بود که هر زمان ممکن بود کسى را که در بستر خوابیده به قتل برسانند.

آیه شریفه «وَ مِنَ النّاسِ مَنْ یَشْرِى نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللّهِ وَ اللّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبادِ; بعضى از مردمِ  با ایمان و فداکار جان خود را در برابر خشنودى خدا مى فروشند; و خداوند نسبت به بندگان مهربان است» در حقّ آن حضرت نازل شد.

سال هجرت رسول خدا صلى الله علیه وآله مبدأ تاریخ مسلمانان است و تحوّلى عظیم در جهان اسلام روى داد.
روز هشتم:

در روز هشتم ربیع الأوّل، سال 206، شهادت امام حسن عسکرى علیه السلام طبق روایتى واقع شده است و از همان روز، امامت حضرت صاحب الزّمان، حجّه بن الحسن ـ عجّل الله تعالى فرجه الشریف ـ آغاز گردید.
روز دهم:

روز ازدواج رسول خدا صلى الله علیه وآله با حضرت خدیجه کبرى علیها السلام است در حالى که رسول خدا صلى الله علیه وآله 25 ساله بود و حضرت خدیجه علیها السلام 40 ساله. به همین مناسبت روزه این روز به عنوان شکرگزارى مستحب شمرده شده است.

روز دوازدهم:

این روز مطابق نظر مرحوم شیخ کلینى و مسعودى و همچنین مشهور میان اهل سنّت، روز ولادت با سعادت نبىّ مکرّم اسلام صلى الله علیه وآله است.

همچنین در این روز، رسول خدا صلى الله علیه وآله بعد از 12 روز که مسیر راه میان مکّه و مدینه را پیمود وارد مدینه گردید.و نیز روز انقراض دولت بنى مروان در سال 132 است.

روز چهاردهم:

در سال 64 در چنین روزى، یزید بن معاویه به هلاکت رسید.

وى پس از سه سال و نُه ماه خلافت که همراه با جنایات عظیمى بود که مهمترین آن واقعه کربلا و شهادت ابى عبداللّه الحسین علیه السلام و یارانش مى باشد در سنّ سى و هفت سالگى در منطقه «حوران» زندگى ننگینش به پایان رسید; جنازه اش را در دمشق دفن کردند; ولى اکنون اثرى از او نیست.

شب هفدهم:

طبق روایات مشهور شیعه، شب ولادت حضرت خاتم الانبیا، رسول معظّم اسلام صلى الله علیه وآله است و شب بسیار مبارکى است.

همچنین یکسال قبل از هجرت رسول خدا صلى الله علیه وآله، در چنین شبى معراج آن حضرت صورت گرفت.
روز هفدهم:

همان گونه که گفتیم مشهور میان علماى امامیّه آن است که روز هفدهم ربیع الأوّل، روز ولادت با سعادت رسول خدا حضرت محمّد بن عبداللّه صلى الله علیه وآله است و معروف آن است که ولادتش در مکّه معظّمه، واقع شده است، و زمان ولادتش هنگام طلوع فجر، روز جمعه، سنه عام الفیل بوده است.عام الفیل سالى است که ابرهه با لشکرش که بر فیل سوار بودند به قصد تخریب کعبه آمد، ولى همگى نابود شدند.
همچنین در چنین روزى در سال 83 هجرى قمرى، ولادت امام صادق علیه السلام واقع شده است و از این جهت نیز بر اهمّیّت این روز افزوده شده است.

ماه ربیع الأوّل گرچه آغاز آن آمیخته با خاطره غم انگیز و اندوهبار شهادت امام حسن عسکرى علیه السلام است، ولى از آن جا که میلاد مبارک حضرت ختمى مرتبت رسول گرامى اسلام صلى الله علیه وآله مطابق روایت معروف، در هفدهم این ماه و طبق روایت غیرمعروف، در دوازدهم آن واقع شده و میلاد حضرت صادق علیه السلام نیز در هفدهم این ماه است، ماه شادى و جشن و سرور است.

 

اعمال ماه ربیع الاول

روز اوّل این ماه:

علما گفته اند مستحب است، به شکرانه هجرت موفّقیت آمیز رسول خدا صلى الله علیه وآله این روز را روزه بگیرند و صدقه و انفاق و احسان نمایند، و همچنین زیارت آن بزرگوار، در این روز مناسب است.
مرحوم «سیّد بن طاووس»، دعایى را براى این روز در کتاب اقبال نقل کرده است.

روز دوازدهم:

در این روز دو رکعت نماز مستحب است که در رکعت اوّل بعد از حمد، سه مرتبه سوره «قل یا ایّها الکافرون» و در رکعت دوم بعد از حمد، سه مرتبه سوره «توحید» خوانده شود.

روز هفدهم:

همان گونه که قبلا گفته شد این روز مطابق نظر مشهور علماى امامیّه، روز ولادت رسول خدا صلى الله علیه وآله و همچنین میلاد امام صادق علیه السلام است و روز بسیار مبارکى است و داراى اعمالى مى باشد:
1. غسل; به نیّت روز هفدهم ربیع الاوّل.

2.  روزه; که براى آن فضیلت بسیار نقل شده است، از جمله در روایاتى از ائمّه معصومین علیهم السلام آمده است: کسى که این روز را روزه بدارد، خداوند براى او ثواب روزه یکسال را مقرّر مى فرماید.

3. دادن صدقه، احسان نمودن و خوشحال کردن مؤمنان و به زیارت مشاهد مشرّفه رفتن.

4. زیارت رسول خدا صلى الله علیه وآله از دور و نزدیک;

 5. زیارت امیر مؤمنان، على علیه السلام نیز در این روز مستحب است با همان زیارتى که امام صادق علیه السلام در چنین روزى کنار ضریح شریف آن حضرت علیه السلام  وى را زیارت کرد.

6 تکریم، تعظیم و بزرگداشت این روز بسیار بجاست،

سزاوار است مسلمین با برپایى جشن ها و تشکیل جلسات، هرچه بیشتر با شخصیّت نبىّ مکرّم اسلام صلى الله علیه وآله، سیره و تاریخ زندگى او آشنا شوند و از آن، براى ساختن جامعه اى اسلامى و محمّدى بهره کامل گیرند.

 

منبع:پایگاه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان

    2